• Zacznij od zaraz.
    Przeszłość już była, przyszłość jest niepewna

  • Zacznij od zaraz.
    Przeszłość już była, przyszłość jest niepewna

  • Zacznij od zaraz.
    Przeszłość już była, przyszłość jest niepewna

Miseczka kaash do masażu stópMiseczka o powierzchni gładkiej (harmonizująca dla doshy vata i pitta)


Nazwa miseczki pochodzi od nazwy materiału „Kaash”. Jest to stop metali szlachetnych takich jak miedź i cyna. W niektórych regionach Indii stosuje się go przeważnie do składania ofiar w świątyniach. Zdrowotne działanie tej mieszaniny metali osiąga się poprzez masaż i bezpośredni kontakt ze skórą. Ten tradycyjny zapomniany masaż pamiętają starsi ludzie z dalekich regionów Indii. W Ayurvedzie masaż miseczkami Kaash jest znany i polecany do codziennej profilaktyki prozdrowotnej. Ta spokojna metoda masażu przeżywa renesans w naszym „cywilizowanym” świecie. Do masażu używa się również specjalnie przygotowanego masła ziołowego. Oczyszczająca siła metalu „kaash” wzmocniona zostaje poprzez działanie Triphala-Ghee. Triphala to mieszanka ziołowa przygotowana w równych proporcjach z owoców trzech pokrewnych ziół: Bibhitaki, Haritaki i Amalaki (Terminalia bellirica, Terminalia chebula, Emblica officinalis). Ta kompozycja jest znana z działania hipoglikemicznego (obniżającego poziom glukozy we krwi). Triphala zapobiega starzeniu się organizmu, wzmacnia odporność immunologiczną i poprawia sprawność umysłową. Długotrwały proces gotowania ziół w maśle ghee nadaje całej mieszance szczególne właściwości terapeutyczne.


Masaż miseczkami wzmacnia mięśnie stóp, poprawia stan skóry oraz poprzez stymulację zakończeń nerwowych ma pozytywne oddziaływanie na odprężenie mięśni twarzy i okolic oczu. Starożytne teksty ayurvedyjskie mówią wielokrotnie o działaniu poprawiającym wzrok w związku z użyciem Triphala-Ghee. Masaż doskonale nawilża stopy i usuwa zastoje w naczyniach krwionośnych (najczęściej przy nierównowadze Vata). W czasie upałów daje się prawie natychmiast zauważyc lekko chłodzące i odprężające działanie na oczy. Korzystanie z masażu w zimie pomaga na zimne stopy. Zawarta w kaash miedź działa oczyszczająco i antyseptycznie.


W zależności od rodzaju użytej miseczki Kaash można osiągnąc różne efekty. Miseczka z gładką powierzchnią działa harmonizująco a z porowatą energetyzująco.
Zobacz także:
kamienie do masażu